Wstecz

Ogłoszenie

 

X Ogólnopolski Festiwal Komiksu
9 - 10 października 1999
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Plakat X Ogolnopolskiego Festiwalu Komiksu

Łódzki Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników historii obrazkowych do udziału w X Ogólnopolskim Festiwalu Komiksu, który w tym roku odbędzie się w dniach 9-10 października.

Gościem specjalnym jubileuszowego konwentu będzie Grzegorz Rosiński - twórca postaci Thorgala. W programie imprezy znajdą się spotkania z rysownikami komiksów: Grzegorzem Rosińskim - promocja najnowszego albumu z przygodami Thorgala - "Piętno Wygnańców", oraz Jerzym Chmielewskim - autorem serii "Tytus, Romek i Atomek".

W galeriach, tradycyjnie można będzie obejrzeć wystawę konkursową, oraz ekspozycje: "Historia komiksu w Polsce", "Projekt X" - wystawa jubileuszowa, "Cyberpunk w anime i mandze". Nie zabraknie również komiks session - rysowania na żywo, w którym zawsze obok znanych autorów biorą udział debiutanci. W trakcie imprezy wyświetlane będą filmy zrealizowane na podstawie komiksów. Natomiast na giełdzie kolekcjonerskiej uczestnicy konwentu znajdą komiksy z całego świata.

W czasie trwania imprezy czynne będą wystawy i ekspozycje: konkursowa,jubileuszowa "Projekt X", "Plakaty Konwentowe", "Historia komiksu w Polsce", "Najsłynniejsze mangi", "Powiązania cyberpunk i SF w japońskiej animacji", "Osamu Tezuka - mistrz, twórca i człowiek" oraz "Go Nagai - prowokator". Uczestnicy Festiwalu będą mogli również obejrzeć filmy zrealizowane na podstawie komiksów oraz najsłynniejsze anime.

Drugi dzień Festiwalu zainteresuje szczególnie miłośników mangi. Gościnnie wystąpi Shin Yasuda - wydawca komiksu "Akira", oraz Mr.Root z "Planet Manga". Blok mangowy wypełnią prelekcje o historii i dniu dzisiejszym anime i mangi, konkursy: rysunkowy, oraz wiedzy o mandze, a także wiele innych atrakcji. Równolegle będą odbywały się projekcje anime (DVD).

Nawiasem mówiąc łódzkie imprezy nigdy nie miały charakteru konwentowego, czyli sztywnych spotkań, nudnych prelekcji. Kto był chociaż raz na Konwencie Twórców Komiksu na pewno się ze mną zgodzi. Zawsze było to święto miłośników historii opowiadanych obrazem, gromadzące na początku października w Łódzkim Domu Kultury twórców, ale przede wszystkim fanów komiksu. Na gości imprezy co roku czekały atrakcyjne wystawy, interesujące prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, gry, zabawy, i fajne filmy.

W imieniu organizatorów, zapraszam wszystkich miłośników komiksów do wzięcia udziału w najbliższym Konwen... przepraszam, Festiwalu Komiksu.

Szukaliśmy patronatu medialnego dla imprezy. Zwróciliśmy się do "Radia Z". Pewna pani z kierownictwa tej rozgłośni oświadczyła nam, iż: "...Nasi słuchacze nie interesują się tym tematem". Rozumiem więc, że żaden czytelnik komiksu nie słucha "Radia Z". A może nasza pani nie obudziła się jeszcze ze snu, w który zapadła w latach 50.

Nadal szukamy patrona telewizyjnego, oraz stałego, przyjaznego kontaktu z mediami (na przykład z programem "Goniec Kulturalny", lub podobnym). W temacie "Komiks Polski" coś ruszyło. Mamy zdolnych twórców, którzy bez skrępowania prezentują swoje prace na wystawach we Francji. Szkoda zaprzepaścić taką szansę. Jeśli macie jakieś ciekawe kontakty, dzwońcie do ŁDK-u (042) 633 98 00 wewnętrzny 244 lub 247, lub piszcie do mnie komiks@datex.com.pl

Uwaga! 4 grudnia kolejna "Gwiazdka z Komiksem" w ŁDK-u. Tym razem prawdziwy koktajl: manga, komiksy, komputery. Już teraz zapraszam.

Szczegółowy program imprezy na sobotę:
10.00 Uroczysta Inauguracja X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu. Otwarcie wystawy konkursowej.
10.30 Otwarcie Giełdy Kolekcjonerskiej (kiermaszu wydawnictw komiksowych).
11.00 "Projekt X" - wernisaż wystawy prac laureatów konkursów konwentowych, spotkanie z twórcami komiksów.
11.30 "Urodziłem się w Barbakanie" - spotkanie z Henrykiem Jerzym Chmielewskim twórcą serii "Tytus, Romek i A'Tomek". Podpisywanie autobiograficznej książki przez autora.
12.30 "Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku" - prelekcja Jerzego Szyłaka. Promocja najnowszej książki autora.
13.30 Uroczysta promocja najnowszego albumu z przygodami Thorgala "Piętno Wygnańców".
14.00 Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim twórcą komiksowej postaci Thorgala Aegirssona.
16.00 Komiks Session - czyli rysowanie na żywo, z udziałem Grzegorza Rosińskiego. Podpisywanie wydawnictw konwentowych (albumów, katalogów) przez autorów komiksów.
17.00 "Wspaniały świat komiksów" - prelekcja Wojciecha Birka.
18.00 "Czy znam komiks polski?" - błyskawiczny quiz z udziałem publiczności (nagrody komiksowe).
19.00 "Kondycja komiksu polskiego po 10 latach" - forum komiksowe.

Szczegółowy program imprezy na niedzielę:
10.00 - 17.00 Giełda Kolekcjonerska ilustrowana muzyką ze znanych anime.
11.00 - 17.00 Blok mangowy: prelekcja na temat pochodzenia i historii mangi; spotkanie z sensei Aiano - nauka japońskiej kaligrafii, origami, oraz zapoznanie z japońską kulturą; panel tematyczny - "Powiązania cyberpunk i SF w japońskiej animacji"; "Historia mangi w Polsce" - konferencja ze środowiskiem mangowym (wywiad z Mr.Root'em - "Podróż do Japonii"); konkursy: wiedzy o mandze, rysowania w stylu manga. Dodatkowe atrakcje: pokaz japońskich sztuk walki oraz degustacja japońskich przysmaków (sushi, tofu).
11.00 Komiks Wirtualny: Enki Bilal "Targi Nieśmiertelnych".
12.00 Spotkanie z redakcją magazynów: "Świat Komiksu" i "Gwiezdne Wojny" oraz wydawcami nowych albumów: "Slaine", "Judge Dredd", "Lucky Luke".
14.00 Komiks Wirtualny: Jean-Pierre Dionnet / Enki Bilal "Eksterminator 17".
15.00 Warsztaty komiksowe z udziałem Grzegorza Rosińskiego - zasady języka komiksowego, ocena przyniesionych prac - prowadzenie Wojciech Birek.
17.00 Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu komiksowego. Wręczenie nagród zwycięzcom oraz komiks session laureatów. Oficjalne zakończenie X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu.

Lokalizacja
Wszystkie punkty programu festiwalu odbywały się będą w gmachu Łódzkiego Domu Kultury, ulica Traugutta 18. Budynek ten znajduje się w centrum miasta i jest oddalony o rzut beretem od Dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i Centralnego Dworca PKS. Wysiadając z pociągu lub autobusu wystarczy skierować się na zachód, przejść tunelem pod ulicą Kilińskiego i już jesteśmy na miejscu. Nieco trudniej będzie dostać się na Festiwal z Dworca Łódź-Kaliska. Chyba najlepiej będzie dojechać tramwajem do ulicy Kilińskiego (numery: 10, 14, 25 - 2 przystanki), a następnie przesiąść się na tramwaj jadący w stronę Dworca Łódź-Fabryczna (numery: 1, 4, 5, 16 - 3 przystanki). W łódzkiej komunikacji funkcjonują bilety czasowe. Taki bilet (normalny 1,60zł, ulgowy 80gr), po skasowaniu utrzymuje ważność przez 30 minut. W tym czasie można dzięki niemu poruszać się tramwajami i autobusami dokonując przesiadek. Leniwym polecam "taryfę" (pasuje każdy numer), w której ważne są tylko bilety NBP.

Bilety
Jednodniowy bilet wstępu na imprezę kosztuje 10zł. Uprawnia on do korzystania ze wszelkich atrakcji Festiwalu (wystawy, prelekcje, pokazy filmów, giełda, promocje). Uczestnicy konkursu komiksowego wstęp na imprezę mają bezpłatny. Opłata za jednodniowe wynajęcie stolika na giełdzie kolekcjonerskiej - 20zł (tylko jedna osoba). Wydawcy fanzinów mogą część kwoty (max 50%) opłacić własnymi wydawnictwami. Opłata za wynajęcie stoiska na kiermaszu wydawnictw komiksowych w trakcie trwania Festiwalu - 200zł plus Vat (dla firm). Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Plebiscyt
Uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w głosowaniu na nagrodę publiczności w konkursie komiksowym X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu, oraz w plebiscycie "KOMIKS'99". Wśród głosujących rozlosowane zostaną komiksy ufundowane przez sponsorów. Warunki plebiscytu: W plebiscycie na najlepszy komiks polski "KOMIKS'99" mogą wziąć udział wyłącznie prace polskich autorów opublikowane w terminie od 1 września 1998, do 31 sierpnia 1999. Głosowanie odbędzie się 9 października 1999 w Łódzkim Domu Kultury, w trakcie X ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu. Swoje głosy w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepszy rysunek, najlepszy komiks mogą oddać wyłącznie uczestnicy Festiwalu. Ogłoszenie wyników plebiscytu odbędzie się drugiego dnia Festiwalu, 10 października 1999 o godz. 17 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury. Firma TopNet organizuje plebiscyt "KOMIKS'99" w Internecie: www.komiks.top.pl/festiwal.htm Warunki plebiscytu: W plebiscycie na najlepszy komiks polski "KOMIKS'99" mogą wziąć udział wyłącznie prace polskich autorów opublikowane w terminie od 1 września 1998, do 31 sierpnia 1999. Głosować można do 9 października 1999. Swoje głosy w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepszy rysunek, najlepszy komiks mogą oddać wszyscy miłośnicy komiksów mający dostęp do Internetu. Ogłoszenie wyników plebiscytu odbędzie się drugiego dnia Festiwalu, 10 października 1999 o godz. 17 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury.

Dojazd
Staraliśmy się w tym roku zorganizować dla uczestników Festiwalu zniżkę na przejazd koleją. Niestety, w okręgowej dyrekcji PKP urzędują same Mużydy, więc nic nie udało się nam wynegocjować. Ale jest sposób na dojazd na Festiwal za pół ceny. W weekendy funkcjonują bilety wycieczkowe. Kupując taki bilet od razu w obie strony płacisz połowę ceny normalnego biletu. Jest on ważny od godz. 19 (w piątek) do godz. 9 (w poniedziałek). Niestety, ostatnio PKP zmniejszyło maksymalną odległość, na jaką można było wykupić taki bilet (ze 170km do 120km). Dzięki temu np. Warszawa znalazła się poza granicą tej strefy (138km). Ale przecież? Polak potrafi?. Wystarczy pojechać z przesiadką: np. z Warszawy - w Koluszkach. W Warszawie kupujemy bilet wycieczkowy-powrotny do Koluszek, a w Koluszkach - wycieczkowy-powrotny do Łodzi (bilet wycieczkowy możemy kupić jedynie na stacji, od której rozpoczynamy podróż). Z powrotem nie musimy się już przesiadać. Taki sposób podróżowania oszczędza nasze pieniądze oraz uczy geografii. Dokonując kilku przesiadek można na imprezę przyjechać za pół ceny nawet ze Szczecina, Przemyśla lub Augustowa. Dla osób, które skorzystają z tej metody i wykonają przynajmniej trzy przesiadki, organizatorzy Festiwalu przewidzieli specjalne nagrody.

Nocleg
W ubiegłym roku rezerwowaliśmy noclegi dla uczestników Festiwalu w schronisku młodzieżowym. Niestety, wiele osób się nie zgłosiło, a organizatorzy musieli ponieść koszty rezerwacji. Dlatego też obecnie sprawę załatwienia noclegu pozostawiamy samym zainteresowanym. Oto namiary: Schronisko PTSM tel. 630 66 80, 630 23 67 (pokój 1-osob. 38zł, 2-osob. 24zł/osoba); Schronisko PTSM tel. 636 65 99 (pokój wieloosobowy 20zł/osoba); Hotel Dosko tel. 636 04 28 (35-40zł/osoba)... Informacja Turystyczna 633 71 69. Być może uda się zorganizować dla niewielkiej grupy osób salę na terenie domu kultury (niezbędne własne śpiwory).

Organizatorzy:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź
tel. (0 42) 633 98 00 wewn. 244
Komiks Forum, e-mail: komiks@datex.com.pl
TopNet sponsor internetowy: www.komiks.top.pl/festiwal.htm
Grupa Łódź-Manga-Team
Stowarzyszenie Twórców CONTUR.

Powrót